SSO:n vaalilinjaus

31.01.2019

SSO arvostaa edustuksellista demokratiaa, valitsevathan myös osuuskaupan omistajat edustajansa päätöksentekijöiksi demokraattisesti. SSO on kuluttajaosuuskunta, jonka paikalliset ihmiset Salon Seutukunnalla ja länsillä Uudellamaalla omistavat, noin 70 % kaikista kotitalouksista.​
Puoluepolitiikka ei ole läsnä osuuskauppatoiminnassa eli SSO on yrityksenä puoluepoliittisesti täysin neutraali ja sitoutumaton.​
SSO ei tue puolueita tai piirijärjestöjä rahallisesti tuotelahjoitusten tai kannatusilmoitusten muodossa. ​
Rahallisen tuen sijaan annamme vaalien yhteydessä puoluejärjestöille mahdollisuuden tehdä omaa vaalityötään SSO:n kiinteistöjen edustoilla seuraavilla periaatteilla:​
  • Vaalityöstä on sovittu toimipaikan päällikön kanssa sähköpostitse.​
  • Annetaan tasapuolisesti mahdollisuus vaalityöhön ja demokratian edistämiseen toimipaikan yhteydessä kaikille siitä kiinnostuneille puoluejärjestöille.​
  • Ohjeellinen kampanjapäivien lukumäärä per puolue on max. 2 päivää per toimipaikka / vaalit.​
  • Vaalityön paikaksi tarjotaan ainoastaan ulkoalueita sisäänkäynnin läheisyydestä. Haluamme taata asiakkaille asiointirauhan. ​
  • Asiakkaiden autoihin ei saa kiinnittää vaalimainoksia. ​
  • Toimipaikan yhteydessä tehtävä vaalityö ei saa häiritä asiakkaita. ​
  • SSO pidättää oikeuden keskeyttää vaalityö, mikäli tämä häiritsee asiakkaiden asiointia tai vaalityössä havaitaan epäasiallisia tai loukkaavia kannanottoja yksilöitä tai yhteisöjä kohtaan. Toimipaikan päälliköillä on tarvittaessa oikeus vaalityön keskeytykseen em. perusteilla.​
  • Vaaleissa osa osuuskaupan kiinteistöistä toimii ennakkoäänestyspaikkoina. Ennakkoäänestysaikana vaalityö ei ole sallittua ko. kiinteistöissä.  ​

SSO:n toimipaikkojen yhteystiedot vaalityön sopimista varten: 

Prisma Lohja, Info info.prismalohja(at)sok.fi
Prisma Halikko, Info info.prismahalikko(at)sok.fi
Prisma Nummela, Kassatoimisto kassatoimisto.prismanummela(at)sok.fi
   
Sale Karjalohja sale.karjalohja(at)sok.fi
Sale Kiikala sale.kiikala(at)sok.fi
Sale Koski Tl. sale.koski(at)sok.fi
Sale Kuusjoki kuusjoki.sale(at)sok.fi
Sale Marttila sale.marttila(at)sok.fi
Sale Nummi sale.nummi(at)sok.fi
Sale Pertteli sale.pertteli(at)sok.fi
Sale Perttilä sale.perttila(at)sok.fi
Sale Pusula sale.pusula(at)sok.fi
Sale Sammatti sale.sammatti(at)sok.fi
Sale Suomusjärvi sale.suomusjarvi(at)sok.fi
Sale Taalintehdas sale.taalintehdas(at)sok.fi
Sale Toija sale.toija(at)sok.fi
Sale Vaskio sale.vaskio(at)sok.fi
Sale Virkkala sale.virkkala(at)sok.fi
   
S-market Karkkila s-market.karkkila(at)sok.fi
S-market Kemiö s-market.kemio(at)sok.fi
S-market Lempola, Lohja lempola.s-market(at)sok.fi
S-market Lohi, Lohja info(at)kauppakeskuslohi.fi
S-market Otalampi s-market.otalampi(at)sok.fi
S-market Perniö s-market.pernio(at)sok.fi
S-market Somero s-market.somero(at)sok.fi
S-market Tupuri s-market.tupuri(at)sok.fi
S-market Tynninharju s-market.tynninharju(at)sok.fi
S-market Vihti s-market.vihti(at)sok.fi
   
ABC Lohja abc.lohja(at)sok.fi
ABC Masuuni Karkkila abc.masuuni(at)sok.fi
ABC Piihovi, Salo abc.piihovi(at)sok.fi
ABC Perniö abc.pernio(at)sok.fi
SSO Liikennemyymälä Salo lm.salo(at)sok.fi